Prenumeruokite naujienlaiškį
Jei lietuviui kas nors pasakytų, kad elektrinis šildymas gali būti pigus, jis tikriausiai nepatikėtų.O kad – taupantis laiką? Galintis suteikti nepriklausomybę nuo centrinio šildymo? Gudriai šildymo procese įdarbinantis net baldus? Saugantis nuo pelėsio? Netikite? Pažiūrėkime – mitai tai ar realybė?
Mitai gimsta dėl nežinojimo
Turbūt iki šiol populiariausia šildymo sistema mūsų šalyje yra vandens radiatoriai. Tokioje sistemoje vanduo gali būti sušildomas naudojant dujinį, kietojo ar skystojo kuro katilus. Labai populiaru vandenį šildyti dujiniu katilu, tačiau toks šildymo būdas turi tam tikrų trūkumų, kurie sukelia nepatogumus. Pavyzdžiui, nesant magistralinei dujų atšakai, reikia ją atvesti, o tai reikalauja daug lėšų. Kai kuriais atvejais, dėl tam tikrų techninių sąlygų, to padaryti gali būti apskritai neįmanoma. Taip nutikus paprastai griebiamasi tradicinio sprendimo – įrengiamas kietojo ar skystojo kuro katilas. Tokioms sistemoms reikia nuolatinio „pečkurio“ darbo, pastovios priežiūros, kuro sandėliavimo patalpos / talpyklos, kamino įrengimo ir priežiūros. Dėl viso to negalima išvažiuoti ilgesniam laikui ir palikti nešildomų namų. Taip pat reikia paminėti, kad namus šildant minėtais katilais, būtina įsirengti brangiai kainuojančią šildymo vandeniu sistemą (radiatoriai, vamzdžiai ir t.t.).
Pradedant kalbėti apie šiuolaikinio elektrinio šildymo sistemas reikia pastebėti, kad šiais laikais statomi sandarūs ir ekonomiškai efektyvūs pastatai. Po truputį įsibėgėja ir mažai energijos sąnaudų reikalaujančių (pasyvių) namų statyba. Tokiems pastatams reikia daug mažiau šilumos energijos nei senos statybos. Tiesa, dėl to beveik nesikeičia vandens šildymo sistemos įrengimo išlaidos. Šie faktoriai vis labiau verčia domėtis šiuolaikinėmis elektrinio šildymo sistemomis, kurių montavimo išlaidos yra kelis kartus mažesnės nei tradicinių vandeniu šildomų sistemų. Turbūt pagrindinė kliūtis, kuri trukdo išpopuliarėti elektriniam šildymui yra mitas, kad toks šildymas yra be galo brangus. Matyt dėl šios priežasties dažnas žmogus net nesidomi šiuolaikiniais elektrinio šildymo sprendimais.
„Elektrinė“ nepriklausomybė
Taip, elektra išgaunamos šilumos kaina yra didesnė negu šildant patalpas kietu kuru. Tačiau svarbu pabrėžti, kad suskaičiavus visas šildymo sistemos įrengimo bei priežiūros išlaidas, pasirodytų visiškai atvirkščiai. Atsižvelgus į patalpos paskirtį, joje praleidžiamą laiką bei komfortą, šiuolaikinis elektrinis šildymas gali pasirodytį bene protingiausias sprendimas. Čia pat verta pastebėti, kad vis daugiau žmonių stengiasi atsisakyti centrinio miesto šildymo, kuris kai kuriais atvejais nėra efektyvus (brangiai kainuoja ir nepakankamai šilta). Tokiu atveju elektrinis šildymas suteikia galimybę tapti nepriklausomu – turėti trokštamą temperatūrą namuose ir tuo pačiu taupyti išlaidas.
„Elektrinis šildymas yra praktiškas ne tik pastatuose, kur mes praleidžiame daugiausiai laiko (name, bute, biure ar pan.), bet ir sodyboje ar sodo namelyje, kurie paprastai yra užmiestyje. Pastoviai šildyti tokį būstą yra nuostolinga, o elektrinis šildymas ir šiuolaikinės temperatūros valdymo sistemos leidžia džiaugtis komfortu tada, kada reikia. Sistemą įjungti ar išjungti galima nuotoliniu būdu, tai labai patogu ir taupo pinigus. Tokiai sistemai įrengti nereikalingas katilų montavimas, vamzdžių tiesimas, pastatyti kaminai, katilinės“, - patirtimi dalinasi UAB „Rubisolis“ vadovas Nerijus Dirsė.